Dziel się radością czytania z innymi

Utworzono dnia 24.02.2020

„Dziel się z innymi radością czytania”

Akcja „bookcrossing” w naszej szkole

Kto czyta, nie błądzi”… To tylko jedna z wielu mądrości mówiących o pożytku płynącym z czytania książek.

Współczesne czasy mogą nam sugerować, że czytanie nie jest niezbędne do życia, ponieważ świat zmierza w kierunku cywilizacji obrazkowej, skrótowej, komiksowej, a nie literackiej. Jednak nikt, nawet największy sceptyk, nie zaprzeczy, że czytanie książek nie tylko rozwija wyobraźnię, uczy, kształtuje wrażliwość, ale też ćwiczy praktyczną umiejętność  rozumienia czytanego tekstu, niesłychanie ważną w codziennym życiu: wciąż musimy czytać i rozumieć jakieś umowy, instrukcje, ulotki. A każda nietrenowana umiejętność zanika - co z tego, że składamy słowa z liter, skoro nie rozumiemy treści? Książka to także jeden ze sposobów przekazywania prawd życiowych, pozwalających lepiej rozumieć zasady rządzące światem, relacje między ludźmi, a samo czytanie ułatwia także naukę i osiąganie szkolnych sukcesów.

W naszej szkole popularyzujemy czytelnictwo, np. poprzez wzbogacanie szkolnej biblioteki nie tylko o lektury obowiązkowe, ale też o nowości wydawnicze, które mają zachęcić dzieci i młodzież  do samodzielnego sięgania po literaturę, do częstego odwiedzania biblioteki. Nasi uczniowie biorą także udział w ogólnopolskim konkursie „Wielka Liga Czytelników”.

Kolejną propozycją popularyzacji czytelnictwa w szkole jest działanie oparte na idei bookcrossingu, czyli formie upowszechniania czytelnictwa, która działa na całym świecie i jest też popularna w Polsce. Bookcrossing polega na celowym przekazywaniu książek lub pozostawianiu ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Jest to jakby uwalnianie książki i danie jej nowego życia. Wielu z nas ma w domu książkę, która od dłuższego czasu stoi na półce, zakurzona i zapomniana, więc zamiast trzymać ją w kącie pokoju, lepiej podzielić się książką z innymi, którzy chętnie po nią sięgną. Abraham Lincoln powiedział kiedyś, że jego najlepszym przyjacielem jest ten, kto ofiaruje mu książkę, której jeszcze nie przeczytał.

BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE

zasady działania:

1. Półka z książkami jest ustawiona na szkolnym korytarzu.
  2. Na półce są wyłożone książki, które uczniowie, za zgodą rodziców, przynieśli do szkoły w celu przekazania innym.
  3. Książki należy przynosić do biblioteki szkolnej, gdzie zostaną oznaczone pieczątką z exlibrisem – znakiem własnościowym szkolnego bookcrossingu.
  4. Każda osoba (uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły, rodzic), zainteresowana przeczytaniem książki, może ją zabrać do domu, przeczytać, a następnie przynieść do szkoły i zostawić na półce do ponownego przeczytania.
  5. Pamiętajmy, aby dbać o pożyczoną  - „uwolnioną książkę”

Zapraszamy!!! Przyłącz się do akcji ! CZYTAJ! CZYTAJ! CZYTAJ!