Po prostu … Fredro!

Utworzono dnia 02.01.2024

Aby przybliżyć naszym uczniom życie i twórczość odrzykońskiego komediopisarza  zorganizowaliśmy w szkole kilka działań z Aleksandrem Fredrą związanych. Pierwszym z nich był  Międzyszkolny Konkurs Literacki „ Tak jest zgoda, a Bóg wtedy rękę poda – w świecie bohaterów Aleksandra Fredry”, który został objęty Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Kolejne działania to: wydanie „Jednodniówki” – gazetki poświęconej Fredrze i epoce, w której żył oraz jego „Zemście” oraz wykonanie ogłoszeń i zaproszeń na sztuki teatralne autorstwa romantycznego komediopisarza, który tak naprawdę romantykiem nie był.

Ostatnim działaniem było przygotowanie przez nauczycielki – polonistki i młodzież z klas VI – VIII przedstawienia „Po prostu Fredro”, opartego m.in. na fragmentach fredrowskiej „Zemsty” (słynnej scenie pisania listu i oświadczynach Papkina)  i wierszach „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” oraz „Ballada o osiołku”. Spektakl ten, rozpoczęty widowiskowym tańcem z wachlarzami,  został zaprezentowany 11 grudnia b.r. podczas tradycyjnego szkolnego spotkania środowiskowego, które tym razem odbyło się gościnnie w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku. 12 grudnia przedstawienie mogli podziwiać uczniowie naszej szkoły.

Po prostu … Fredro!

Utworzono dnia 02.01.2024, 22:03