Utworzono dnia 25.02.2024

Warsztaty z Projektorem

… polegają na inicjowaniu spotkań studentów – wolontariuszy  z dziećmi w małych miejscowościach i prowadzeniu z nimi zajęć w taki sposób, aby przez nowe doświadczenia rozwijać w nich poczucie sprawczości i odpowiedzialności społecznej. Zajęcia w ramach warsztatów pomagają w rozwijaniu komunikacji, kreatywności, krytycznego myślenia i współpracy poprzez dyskusję, pracę w zespołach, poszukiwanie rozwiązań i ich wdrażanie w najbliższym otoczeniu.

Projektor u nas

Nasza szkoła została w bieżącym roku szkolnym zgłoszona do Programu Projektor i już w lutym uczniowie klasy VI i klasy VII brali udział w ośmiogodzinnych zajęciach. Prowadzącymi Warsztaty z Projektorem byli wolontariusze studiujący w Rzeszowie i w Krakowie: Aleksandra Luty, Nadia Schiffer, Wiktoria Juda i Dawid Stąpor.

Pierwsze spotkanie skupiało się na zagadnieniu, czym jest aktywność obywatelska – czy ta aktywność, rozumiana jako uczestnictwo w życiu społecznym, kulturalnym swojej lokalnej wspólnoty może być także udziałem młodszych jej członków – czyli uczniów.

Pod koniec pierwszych czterogodzinnych warsztatów szósto i siódmoklasiści, w głosowaniu, wybierali spośród trzech obszarów (ochrona środowiska, działania w Internecie, relacje społeczne ) jeden, którym będą się zajmować na kolejnym spotkaniu. Obydwie grupy wybrały ochronę środowiska.

Wspólne poszukiwania rozwiązań problemów związanych z ochroną otoczenia najbliższego uczniom zakończyły się podjęciem konkretnych działań: klasa VII wybierze się na wycieczkę do lasu (aby ocenić jego stan, zwłaszcza pod względem czystości), a klasa VI wykona plakaty na Dzień Ziemi (aby wszystkim i wciąż przypominać, że Ziemia jest jedna, niszcząc ją, pozbawiamy siebie wspólnego domu).

Uczniowie obydwu klas z zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczyli w Warsztatach z Projektorem, wykazując się przy tym niemałą kreatywnością i aktywnością.

Studentom – wolontariuszom bardzo za przeprowadzenie zajęć dziękujemy!

Utworzono dnia 26.02.2024, 00:37