E-Papierosy

Utworzono dnia 08.01.2024

Oto kilka z nich:

Choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz szeroka lista chorób nowotworowych,
Choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze,
Choroby psychiczne – uzależnienie, efekt odstawienia używki.
Wiedząc jakie skutki niesie za sobą palenie tytoniu wielu użytkowników wraz z nowym trendem zdecydowało się na zmianę formy przyjmowania nikotyny na elektroniczną. Ludzie słusznie zauważyli, że ta forma nie niesie za sobą, aż tylu negatywnych skutków, lecz w tym zachwycie zapomnieli o kluczowym aspekcie palenia. Dlaczego osoby palące tak mocno potrafią przeżywać okresy odstawienia oraz co jest przyczyną tego, że tak wielu z nich wszystkich chce tego spróbować.

Odpowiedź jest bardzo prosta NIKOTYNA, a dokładniej jej wpływ na układ nagrody w mózgu nazywany dalej dopamino-energetycznym. Stąd ta ulga u palaczy w momencie sięgnięcia po kolejną fajkę. Teraz przedstawię w prosty sposób jak to działa. Mechanizm jest identyczny zarówno w przypadku nikotyny, alkoholu, narkotyków czy innych uzależnień behawioralnych. Za pierwszym razem, gdy człowiek spróbuje nowej rzeczy, która się mu spodoba to w ich mózgu dochodzi do uwalniania się DOPAMINY czyli hormonu szczęścia. Duża ilość tej substancji we krwi powoduje uczucie radości, do którego tak wszyscy dążymy całe życie. Można sobie zadać na tym etapie pytanie co w tym złego. Otóż cały proces zaczyna się psuć im dalej w uzależnienie się idzie. Ilość dopaminy wydzielana za każdym papierosem jest taka sama, a organizm człowieka ma tą cechę, że się potrafi szybko przyzwyczaić do różnych okoliczności, więc okres od fajki do fajki czy od bucha z e-papierosa do kolejnego bucha zaczyna się skracać aby znowu poczuć  szczęście, odprężenie, które już tak mocno nie jest odczuwalne. Nasz mózg zaczyna hurtowo produkować dopaminę co jest nienaturalnym zjawiskiem i może prowadzić do jego rozregulowania oraz do stopniowej utraty poczucia szczęścia z innych rzeczy w życiu codziennym, stać się zwyczajnie niewrażliwym. Miły pierwszy kontakt z nikotyną zaczyna zamieniać się w nawracający obowiązek i w końcu nadchodzi poczucie, że czas coś z tym zrobić, a tu pojawia się duży problem. Mózg oraz ciało zostało przyzwyczajone do nikotyny, a dokładniej do ciągle dostarczanej z paleniem dopaminy i jest mu ciężko znieść brak tej substancji podobnie jak u alkoholika czy narkomana. Ludzki organizm nie lubi jak się mu coś zabiera co miał, a ten deficyt substancji, który nam teraz dokucza sami sobie ustaliliśmy próbując rzucić coś co również sami chcieliśmy by było częścią nas. To jest również powód przez, który tylu osobom próbującym zaprzestać palenie/wapowanie jest tak ciężko tego dokonać, co powoduje powrót do palenia i uczucie braku sprawczości w swoim życiu oraz nad własnym ciałem. Dlatego jak dotrwałeś czytelniku do końca tego artykułu zadaj sobie pytanie czy jesteś chętny sprawdzić to na sobie? Czy może jednak zaufasz specjalistom tej dziedziny oraz przede wszystkim milionom innych ludzi, którzy chcąc rzucić bez chwili zachwiania zamienili by się z Tobą miejscem.

Mateusz Szomko, Psycholog szkolny